1
Bitcoin Haberlerienerjimadencilikmining

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Türkiyenin Yüzde 38’ine Eşit

Kripto paraların küresel kabulü son günlerde giderek artıyor. Kriptoların bilinirliği artık öyle bir düzeye ulaştı ki kurum ve kuruluşlar da bu konuda eyleme geçmeye başladı. Durum böyle olunca bu varlıkların kullanımı da artıyor ve daha fazla kişi sektöre dahil oluyor.

Şüphesiz kripto dünyasının en önemli bölümlerinden birisi de madenciler. Madencilik denildiğinde belkide akla ilk gelen isim Bitcoin madenciliği oluyor. Proof of Work konsensüs yapısına sahip olan Bitcoin ağı, çok fazla güçlü Node’unun olması sebebiyle ağ işlem zorluğunu oldukça artırmış durumda. Bu da her bir Bitcoin için tüketilen çok daha fazla enerji demek.

bitcoinin enerji tuketimi turkiyenin yuzde 38ine esit 1

Türkiye’de Bitcoin Madenciliği

Türkiye Elektrik İletim AŞ‘nin paylaştığı güncel verilere göre Türkiye’nin 2021 Eylül ayı elektrik tüketimi 27.6 Teravat olarak açıklanmış durumda. Bu da Bitcoin‘in güncel olarak 22.673t işlem zorluğu ile tükettiği enerjinin, Türkiye tüketiminin yaklaşık yüzde 38‘ine denk geldiği anlamına geliyor.

bitcoinin-enerji-tuketimi-turkiyenin-yuzde-38ine-esit

Diğer taraftan Cambridge Üniversitesi’nin açıkladığı CBECI Ağustos 2021 tarihli verilerine göre küresel Bitcoin hash üretiminde Türkiye’nin payı yüzde yüzde 0.06 seviyesinde. Diğer bir değişle Türkiye’nin Bitcoin madenciliğine harcadığı enerji yaklaşık olarak 120 Teravat seviyesinde.


Kaynak:.btchaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu