1
Kripto Para Haberleri

DeFi’de Finansal Özerklik – Paranfil

Finansal demokratikleşme vaadi, DeFi’nin cazibesinin temelini oluşturuyor. Ama sorumlu kim ve işler kötüye gittiğinde kimi sorumlu tutmalı?

Merkezi olmayan finans sektörü bu yıl olağanüstü bir büyüme kaydetti ve değeri on kattan fazla artarak 250 milyar dolara ulaştı. Ancak başarısız olamayacak kadar büyük hale geldiğinden, düzenleyici erişim noktalarının olmaması finans sektörü gözlemcileri ve finans sektörü gözetim organları arasında endişeleri artırıyor.

Iota Nassr, “DeFi ile başa çıkmak zor olacak çünkü finansal hizmetler için mevcut çerçevelerimiz, her bir finansal hizmet sunumunda bir finansal aracıya sahip olmak üzerine inşa edilmiştir ve bu, düzenleyiciler ve denetçiler için erişim noktası olmuştur,” dedi. Bir video röportajında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın Mali ve İşletme İşleri Müdürlüğü’nde bir ekonomist ve politika analisti. “Tabii ki DeFi’de bu yok ve bu bizim için büyük bir bilmece haline geliyor.”

Nassr, “Mutlak şeffaflığa sahip olduğumuz bu paradoksa sahibiz, ancak aynı zamanda ortalama bir kullanıcının sahip olmadığı bazı teknik, mühendislik, yazılım geliştirme veya kodlama becerilerine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bunun, geleneksel, düzenlenmiş finansal ürünlerde bulunan geleneksel yatırımcı korumalarının eksikliğiyle birleştiğinde, birçok yatırımcıyı yanlış risk hesaplamalarına ve finansal kayıplara maruz bırakabilecek bir şeffaflık düzeyi ürettiğini de sözlerine ekledi.

DeFi’nin uzun süredir Wall Street’in ve kurumsal oyuncuların hakim olduğu bir finans sektörüne dahil olma vaadi ile finansal demokratikleşmeyi teşvik etme yeteneği, aynı kurumların, aile ofislerinin ve profesyonel yatırımcıların yanı sıra, ABD’deki baskınlığının ortasında, verilen bir şey değildi.

Nassr, “DeFi’nin finansal katılım konusunu tartışırken, en azından geliştirmenin bu aşamasında gerçekten dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi. “Şu an için DeFi etkinliği kurumlara odaklanmış durumda ve orada mevcut olan kaldıraç fırsatlarından yararlanmak için bu pazara katılan birçok aile ofisini görüyoruz.”

Bu yılın ikinci çeyreğinde, 10 milyon ABD doları veya daha fazla değerindeki işlemler, tüm DeFi anlaşmalarının %60’ını oluşturuyordu ve Nassr, bu hesaba daha küçük kurumsal ve profesyonel yatırımcıların dahil edilmesi durumunda, toplam işlem hacminin yaklaşık %95’inin bu yılki toplam işlem hacminin yaklaşık %95’ini göstereceğini söyledi. 

“Çok küçük değerli işlemler yapmak isteyen perakende kullanıcıları orantısız olarak yüksek ücretlerle karşı karşıya kalabilir ve bu onları etkin bir şekilde fiyatlandırıyor” dedi. “Bu, potansiyel olmadığı anlamına gelmiyor, ancak bunun bugün pratikte gerçekleştiğini görmüyoruz.”

 
Kaynak: paranfil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu