1
Ruhi Çenet

RUHİ ÇENET 'E “IPHONE X” HEDİYE! (Simülasyon Teorisi) – TEPKİ VİDEOSUAKSİNİ İSPATLAYANA “IPHONE X” HEDİYE! (Simülasyon Teorisi) videosu Ruhi Çenet Videoları nın sonuncusuydu. SİMÜLASYON MUYUZ GERÇEK Mİ? Biz bu evrende neyiz? Bir simulasyonun içerisinde miyiz yoksa gerçek bir hayatı mı yaşıyoruz. elon musk ın inanışlarının ve Plato nun mağara alegorisinin de konu edildiği videoyu İslam ve Kur’an ‘a bir diss videosu olarak kabul edip tepki videosu çekmeye karar verdik.

Tamamını izlemeye üşenenler için özetleyeyim:
-Hayatın bir simülasyon olduğu ve “üst bir bilinç” tarafından yönetildiğini zaten bu din 1400 yıldır idda ediyor ve bunun delillerini ortaya koyuyor.Hatta bu “kadere iman” adı altında 6 iman şartından biri olmuştur.
-Simülasyon olmasının, özgür iradeden şüphelenmekle bir ilgisi yok.Özgür irademizden şüphelenmemiz için ortada bir delil, emare olmalı.(Bu ispatlanırsa bizde iphone X veririz.)
-Yaptığımız yapay zeka ve robotlar, hiç bir zaman bizim gibi bir benliğe, hür iradeye, acıya, sevince vs. sahip olmayacaklar.(Bu konuyu videoda ayrıntılandırmadığımı fark ettim.Yakında bunla ilgili bir video daha yayınlamayı düşünüyorum.)
-Platon’un mağara örneği manipüle edilmiş.O örnek tamamıyla İslam’ın evrene bakışını özetler.

Telif problemleri tehlikesi nedeniyle bu videoyu Kafile Youtube kanalına yüklemedim.Yakında çıkacak olan Kırmızı Asa serisi ve yeni videolar için, Kafile Youtube kanalına abone olabilirsiniz: https://goo.gl/PUa6mT

İngilizce yapılan videolar içinde KafilEN kanalımıza abone olabilirsin: https://goo.gl/kM61em

Bu videoda Ruhi Çenet Videoları kanalındaki, “AKSİNİ İSPATLAYANA “IPHONE X” HEDİYE! (Simülasyon Teorisi)” isimli video içeriği kullanılmıştır: https://www.youtube.com/watch?v=IoqGGYsVQHQ

Kaynak: Ruhi Çenet

33 Yorum

 1. Yapay zeka ile ilgili katkisi olacak saydığım bir film var
  Eagle eye. Bu film deki yapay zeka insanlığa katkı yapsın diye icad ediliyor. Ama film sonunda yapay zeka elindeki sadece topladığı bilgiye bakarak insanlığın iyiliği için bütün insanlığı yok etmeye karar veriyor. İşin ironisi de bu. Hiç bir yapay zeka hür irade değildir.

 2. Harikulade olmuş. Bu ümmet bu zihniyet ile ancak gelişebilir. Aklederek ve okuyarak. Kuran'ı , Dinini okuyarak, evreni okuyarak.

 3. Şimdi diyeceklerki o zaman bu oyunda farklı şeyler yapacam. Mesela uçucam. Serverden çıkıcam. Ruhi Çenet o videosunun yorumlarındaki kişiler öyle şeyler yazmışlarki artık dalga geçiyor gülüyor falan. Oyunlar milletin o kadar kafasını karıştırmışki sen oyunu dünyaya benzetiyorsun. Burada oyundan kastım o oynalınan oyunlar yani videoyu kötülemiyorum dünyayı o kişiler oyuna benzetebilir. Yahu en azından mümin olursun cennete girersin inşaelllah yani zaten orada istediğini yaparsın hem orası GERÇEK. İnanmıyorsan bu yorumuda okumana gerek yoktu zaten…

 4. Kendisine aksini ispatlamak gibi bir kötülük yapıp boşluğa sürüklemek istemem. "Dinde zorlama olmaz" , "inanç özgürlüğü" , vs vs …
  peygamberi Elon Musk olan dininde en fazla yapabileceğimiz şey : bize anlattığı inancı ile ilgili, anlattığı çizgilerde yorumlamak, belki bir nebze hadsizce öneride bulunmak olabilir 🙂 Önerim şu kendisinin en mutlu , en acı veren, en şefkatli hissettiği, en, … en … en….. anlarını bir düşünsün ve kendisine kendi inancında şunu desin (Akletsin!) ; " bana bu simülasyonda bu hislerle ilgili bu kadar şiddetli yanılsama veren yazılımcı mühendisim(yaratıcım) üst aklın bu simülasyona 2. level (ahiret) yazmış olma olasılığı akla çok yatkın. O 2. seviyede bana yaşatabileceği hissel yanılsamalar bu seviyeden çok çok üstte olacaktır. O halde bu gerçek yada yanılsama, o din yada bu din bu üst akıl benden ne istiyor ? Bu simülasyona bununla ilgili ipucu koymuş olabilir mi ? 2. seviyedeki halimi bu seviyedeki halim belirleyecek mi ? yoksa bu kadar yoğun hissettiğim her duygu (yanılsama) , kendimden bildiğim zorbalığa ve zulme sahip benim üst versiyonum tarafından mı uygulanıyor ? Üst versiyonumun elinde bir denek isem vay halime :)"

 5. Allah sizden razi olsun. Iyi ki varsiniz. Insanlari hakikatten uzaklastirmak icin buyuk bir caba var gercekten ve batil bas taci ediliyor ne olursa olsun.

 6. Abi çok güzel anlatmışsın. Benim bir sorum olacak. İnsan beyni bir hareket yapmadan önce, mesela bir tuşa basmadan önce beyin karar veriyor ve 4,5 saniye sonra kişi düğmeye basıyormuş. Bir deneyde düğmeye basan insanların beyinlerinin nasıl hareket ettiği görüntüleniyor ve gerçekten düğmeye basmadan 5 saniye önce beyinde o karar veriliyor. Benim sorum şu beynin bu hareketi hür iradenin olmadığına delil midir? Şu anda istediğimiz her şeyi yapamamak, mesela kişi dünya turuna çıkmak istese ve herşeyini bırakıp gidemese, yani ortama bağlanmış olsa ve ayrılamasa bu kişi hür iradeye sahip midir? 2 soru oldu bu arada:) cevplayabilirseniz çok sevinirim.

 7. Sihirbazların sihirlerini Asa_yı Musa A.S. nasıl yuttuysa kırmızı asa da inşaallah öyle yutsun diye dua ediyoruz… İslama saldıranların en önemli siyaseti şudur; Cımbızla bir parça alır. "Bak işte senin inandığın kitap, din, peygamber şöyle demiş" derler. Hadisleri keserler, kırparlar, alakasız yerlere yamarlar,. Ayetleri veya kainattaki herkesin şahid oluğu hakikatları bile keser,kırpar, a(h)lakasızca yamarlar. (irade, ilim, kudret, eşya gibi hakikatlaer). Veya bir hikayeyi alır yarısını anlatır oradan hoooop alakasız bir noktaya seni götürürler. Kur'anda ayet var "namaza yaklaşma" emrediyor derler. Onlara ayetin devamını da oku diyecek zatlar lazım. Ayetin devamı: İçkili iken, sarhoş iken…

 8. 9:33 aşağılık kompleksi bu…. batıdan bir örnek verilince oooo tepkisini doğururken, kendi geleneğimizden özellikle islami bir açıklama insanların aşağılık kompleksiyle beraber hiç bunu önemsememesine hatta aşağılamasına yol açıyor maalesef.

 9. Osman kardeşim videonu sabah namazı sularında izliyordum. Dedim burdan olmaz. Yüzyüze görüşmemiz lazım. (işin esprisi tabi) 🙂 Yattım rüyamda kapına geldim. Beni çok güzel ağırladın Allah razı olsun 🙂 Gelen gidenin vardı evin iş hanı gibiydi. Bana çay ikram ettin biraz video izledik davamızdan bahisle sohbet ettik dertleştik. Sonra da en son bu ayrıştığım meseleyi konuştuk biraz ve müsade istedim. Uyandım. 🙂

 10. Çocukluğundan beri kafası karışmış bir insandan başka ne bekliyorsun? Çok doğal olarak olayları edindiği sakat zihin ile açıklayacaktır. Bu da araştırmış hali gerisini siz düşünün. :))

  Ayrıca izahlarınız çok güzel. Bakın sizin kafanız karışık değil. Çünkü beslendiğiniz kaynaklar sağlam ve temiz. Beyinleri işlenmeye müsait olan çocuklarımız için aynı hassasiyeti daha fazla göstermeliyiz değil mi 🙂 Ruhi çenet aslında farkında olmadan; hakikate vakıf bir mümin ile, gölgesine aldanan kafirleri anlatmış verdiği bu mükemmel örnekle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu