1
Uncategorized

PlanB, Kasım Ayı Bitcoin Hedefinde Başarısız Mı Olacak? Analistten Açıklama Geldi!

PlanB, Kasım ayı için 98 bin dolarlık Bitcoin hedefinin ünlü S2F modeline değil, “taban modeline” dayandığını açıkladı.

PlanB: 98 Bin Dolar’lık Kasım Tahmini S2F Modeline Dayanmıyor

Yılın başlarında, analist PlanB önümüzdeki aylar için Bitcoin’de bazı fiyat hedeflerini paylaştı. Bu tahminlerin çoğu, makul bir şekilde doğru çıktı, ancak şu anda mevcut durum göz önüne alındığında bir hedefin gerçekleşmeyeceği düşünülebilir.

Görüldüğü üzere, PlanB’nin Kasım ayı hedefi 98 bin dolardı. Ancak, şu an ayın 18’indeyiz ve Bitcoin henüz güçlü bir yükseliş ivmesi göstermedi. Aksine, önde gelen kripto para son birkaç gün içinde 60 bin doların altına kadar düştü ve şu an için net bir iyileşme belirtisi göstermiyor. Durum böyleyken, BTC’nin hedefe yaklaşması için %60’tan fazla bir sıçramaya ihtiyacı var ve hedefe ulaşması için bunun sadece 12 gün içinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Bu nedenle, kripto topluluğunun bazı üyeleri, analistin en çok bilinen bir fiyat tahmin modeli olan S2F’yi sorgulamaya başladı. Yanıt olarak, PlanB dün yukarıda belirtilen fiyat hedeflerinin S2F modeline dayanmadığını açıklayan bir tweet yayınladı. Bunun yerine, söz konusu hedefler, analistin araçlarından biri olan “Floor modeli”ne dayanıyor gibi görünüyor.

Tweet’in açıkladığı gibi, bu ay için 98 bin dolarlık hedef gerçekleşmezse, S2F modeli yine de başarısız olmaz.

Bitcoin Stok Akış Modeli Nedir?

S2F veya tam olarak stok akış modeli, arzın (stok) yıllık üretime (akış) oranına dayanan bir fiyat tahmin yöntemidir. Model, Bitcoin ya da altın ile gümüş gibi metaller başta olmak üzere, herhangi bir sınırlı varlığa uygulanabilir. Model bu gibi varlıkların zaman geçtikçe kıtlaşmaya devam edeceği gerçeğinden yararlanır.

BTC S2F modeli için en son tablo aşağıdadır.

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, bazı sapma alanları olsa da, model şimdiye kadar genel olarak gerçeğe oldukça yakındı. Daha önceki tahminlerin alındığı Floor modeli ise, S2F’den farklı bir yöntemdir ve on-chain verilere dayanmaktadır.

Tweet’e verilen yanıtlarda PlanB, bu Bitcoin döngüsü için stok akış tahmininin 100 bin dolarlık “ortalama” bir fiyat olduğunu da açıkladı. Bu nedenle, şu anda modelin hangi düzeyde geçersiz kalabileceğini söylemek zor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu