1
abdurrahman uzun

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM NE DEMEK? (CHP, İYİ PARTİ, DAVUTOĞLU)Muhalefet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine savaş açtı. Ülkenin geriye gittiğini iddia ederek Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dönmek için çalışmalara başladılar.

Peki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’ye neler kazandırdı?
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin içeriğinde ne var? Avantajları ve dezavantajları neler?
Akşam 19.30’da canlı yayında bu konuyu masaya yatıracağız. Herkesi bekliyoruz…

KATIL:https://www.youtube.com/channel/UC6VKNvOHFbjj41jiSQ5wfAw/join

Kanalımıza abone olmayı, videomuzu beğenip yorum yapmayı sakın unutmayın.
Kanalımıza abone olmak için TIKLA: https://bit.ly/2WHTjrt

Beni diğer sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz…

Twitter: https://twitter.com/uzunabdurrahman

Instagram: https://www.instagram.com/abdurrahmanuzun/

Facebook: https://www.facebook.com/uzunabdurrahman/
#başkanlıksistemi#parlamentersistem

Kaynak abdurrahman uzun

22 Yorum

 1. Büyük bir umutla getirilen sistem şuan neden Türkiye nin Adalet , eğitim, ekonomi vs. sorunlarını çözemedi? Referandumda AKP+MHP alt taban oylarıyla %60 rahat geçebilecek len bir kaç puan farkla kazandılar? Abdullah Öcalan'ın kardeşi TRT kürdî ye çıkarıp oy istemesi Kürtlerden oy almak bilmek için miydi? Davutoğlu ve kabinesi birden görevden alınıp neden Binali Yıldırım getirildi ? Yoksa Davutoğlu ve kabinesi bu sisteme karşı diye mi istifa ettirildi? Neden halkın büyük çoğunluğu parlamenter sisteme dönmek istiyor ?

 2. Bide eleştim var abi simdi daha önceden başbakan ve Cumhurbaşkanı vardı simdi sadece cumhurbaşkanlığı var simdi eleştirim şu yani Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu daha iyi sistem oldu diyorsunuz önceden başbakan iken kötümüydü yani kılıfına göre uyduruyorsun konusmalarını kusura bakma ama eleştirim bu

 3. Hocam bu amblemi kim çizdiyse size bilginiz olsun araklayıp sizin isminize uydurmuş. Bu formula 1 takımlarından alpha tauri takımına ait bir logoya aşırı benziyo onlar sizi izlemediğini var sayarsak istanbula geldiklerinde muhtemelen görüp esinlenildi. logoyu çizen sizi keklemiş. para verdiyseniz iade alın.

 4. Öncelikle akla şu sorular gelmelidir: Yeni kabul edilecek olan anayasa bir anayasa değişikliği mi, yoksa 1982 Anayasasını ilga edip yeni bir anayasa mı yapılacak? Sorusunu tespit etmek gerekir.

  Eğer gündemde bir anayasa değişikliğinin yapılması söz konusu ise TBMM’nin anayasa değişikliği görev ve yetkisi, 1982 Anayasasının 175. maddesiyle belirlenmiştir. Bu maddeye göre, Türkiye’de bir anayasa değişikliğinin gerçekleştirilebilmesi için, değişiklik teklifinin önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üye tam sayısının 2/3 veya 3/5 çoğunluğuyla kabul edilmesi sonra da Cumhurbaşkanı veya halk tarafından onaylanması gerekir. Aynı zamanda anayasamızın 4. Maddesi gereği ilk 3 maddesinin değiştirilmesi yasaklanmıştır. Yeni kabul edilecek olan anayasa bu çerçeve içerisinde değiştirilmesi gerekir. Bu kurallar dışında değiştirilen anayasa hukuka aykırı olur.

  Ancak devrim yoluyla da yeni bir anayasa yapılabilir. Devrim yoluyla yapılan anayasa, sosyal, siyasal ve hukuki düzenin bütünüyle şiddet yoluyla değiştirilmesidir. İktidar partinin veya başka bir organın yeni bir anayasa yapabilmesi için öncelikle 1982 anayasasını ilga etmek gerekir. Anayasanın ilga edilmesiyle iktidarın ‘’hukuk dışılık’’ ve ‘’sınırsızlık’’ olmak üzere başlıca iki özelliği vardır. Sonuç olarak 1982 anayasasını hukuku çiğnemden ilga etmenin başka bir yolu yoktur. Anayasanın ilgasıyla artık asli kurucu iktidar yeni bir anaysa yapabilir.

  Evet, 1982 anayasası artık dönemin ihtiyaçlarını karşılamıyor olabilir. Zaten anayasalar ebedi değildir. Bu bakımdan yüzyıllar boyunca sürecek, gelecek kuşakları bağlayacak bir anayasa yapmak mümkün değildir. Kuşaklar değiştikçe anayasalar da değişecektir. Bununla beraber anayasanın istikrarı da önemlidir yani anayasa ikide bir değiştirilmemelidir. İstikrarın sağlanmasının gerekliliğinden dolayı yapılacak olan bu anayasa değişikliği dönemin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bir değişiklik yapılması yeterli olur.

  Eğer kabul edilecek olan anayasa, yeni bir anayasanın yapılması şeklindeyse kanımca buna da gerek yoktur. Çünkü dönemin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir anayasa değişikliği yapılabilir. Ve bu eksiklikler giderilebilir. Nihayet şunu belirtmek isterim ki bir şeyde aksayan yönler var ise, aksayan yönleri gidermek gerekir. 1982 anayasasını ilga edip yeni bir anaysa yapmak, (A)marka telefonun yazılım güncellemesi gelmedi deyip, o telefonu çöpe atarak, yazılım güncellemesi yapılmış olan önceki telefonun aynısını almak kadar saçmadır.

 5. Kanımca 2017 anayasa değişikliği yargı bağımsızlığımızı kaybetmemize ve partizanlığa yol açmıştır. Çünkü 2017 anayasa değişikliğiyle 12 tane HSK üyesinin 6 tanesi TBMM tarafından 5 tanesi ise cumhurbaşkanı tarafından seçilmeye başlanmıştır. Zaten Cumhurbaşkanımızın TBMM'deki gücünden dolayı dolaylı olarak 12 tane üyenin 11 tanesi cumhurbaşkanımız tarafından seçiliyor. Nerede kaldı yargı bağımsızlığı…

 6. Hocam siz de yanlış bilgi veriyorsunuz. Türkiye'deki sistem başkanlık sistemi değilidir. Çünkü başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığı vardır. Ama su anki sistemde kuvvetler ayrılığı olduğunu söylemek çok absürt olur. Ayrıca Türkiye'deki sistem daha önce hiç bir yerde eşi benzeri görülmemiş bir sistemdir. Lütfen bilginiz olmadığı alanlarda konuşmayın. Bırakında anayasacılarımız konuşsun. Zaten anayasacılardan başka topçusu, popçusu herkes konuşuyor.

 7. 🤣🤣🤣😂😂😂🤣🤣🤣❓❓❓❓Ttteeeooo emmiyi rahat bırakın artık 😂😂😂🤣🤣🤣🙈🙈👍👍👍😂😂🤣🤣👍👍😂😂

 8. Akp evet oyu kullandım
  Başkanlık için evet oyu kullandım.
  Sonucunda ne aldım yüksek enflasyon yüksek döviz savaş kapıda vurgulamaları
  Yüksek fiyatlar otomotiv saymıyorum bile 50 binlik araç 100 120 bin tl paramız pul oldu çok üzücü
  Samimi söylüyorum söyleyeceğim 1000 oyumda olsa artık 1 oy vermem.

 9. YAHU ARKADAŞIM TÜRKIYENIN SISTEMI AYNI AMERIKA SISTEMI GIBİ, YANİ ONLAR YAPARKEN İYİ, TÜRKİYE YAPARSA KÖTÜ ÖĞLEMİ.. ALLAHINA KURBAN REISIN O'YÜRÜSÜN BİZ İZİNDEYİZ BÜYÜK ÖNDER CUMHURBAŞKANIM R.T.ERDOĞAN İYİKİ VARSIN 🇹🇷😊👍🇹🇷

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu