1
HaberPiyasalar

Dolar kuru 11,30 seviyesini test etti

Dolar kuru, TCMB’nin faiz kararının ardından 11,30 seviyesini test etti.

Bu sabah 10,96’ya yükselen  kuru, TCMB’nin  ardından 10,97’ye çıktı, kur önceki dakikalarda ise 11,30 seviyesini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Küresel tarafta dolar, enflasyona bağlı Fed’in planlanandan daha erken adım atacağı beklentisi ile yükselirken birçok merkez bankası da faiz artışına gidiyor. Rusya, Brezilya, Macaristan, Romanya ve Şili gibi ülkeler faiz artışına devam erken bugün toplanan Filipinler ve Endonezya faiz oranlarını sabit tuttu. ve Güney Afrika ise faiz oranını %0,25 bp artırdı.

Türkiye’de %20’ye yaklaşan enflasyon karşın TCMB, Eylül ayında başladığı faiz indirimine bu ay da devam etti ve son 3 toplantıda 400 bp faiz indirerek politika faizini %15’e çekti.

Piyasalar, küresel gelişmeler ve yurt içi göstergelerle uyuşmayan para politikasının TL varlıklara daha fazla zarar vereceği görüşünde.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de yatırım yapmaya çalışan insanların hiçbirisi yüksek faizden memnun değil. Ne var ki, yaşanan tartışmalar, faizi de kuru da enflasyonu da baş rolde tutmaya devam ediyor. Açıkçası konu politika faizinin ne kadar değişeceğinden oldukça uzaklaştı. Piyasa dinamikleri ile TCMB faizi arasındaki bağ giderek zayıflıyor. Döviz kurlarının ihracat açısından rekabetçi kur sınırını aştığını, faiz indirimlerinin bankaların rotatif ve taksitli kredilerine yansımadığını ve kredilere ulaşımda sıkıntının devam ettiğini görüyoruz. İş dünyası için asıl konu öngörülebilirliktir. Yani kurun, enflasyonun ya da faiz seviyesinin yüksekliğinden ziyade öngörülebilir olmaması asıl meseledir. Türkiye ekonomisi kur-faiz-enflasyon üçlüsüne hapsedilemeyecek kadar büyüktür.”

Geçtiğimiz günlerde TÜSİAD ve TOBB yetkililerinden de kurda yaşanan oynaklığa karşı açıklamlar gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yatırımcılara düşük faizden faydalanmalarını, yatırım yapmalarını söylemişti.
Kaynak ekoturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu