1
Barış Özcan

Coronavirüs Salgını2020 fare yılı dün resmen başladı. Normalde Çin’de ve Çinli nüfusunun olduğu ülkelerde büyük bir coşkuyla kutlamalar yapılıyor bu tarihte. Hatta yeni yıl kutlamaları için yola çıkan yüz milyonlarca kişi nedeniyle gezegenimizdeki en büyük insan göçü her yıl tam bugünlerde yaşanıyor. Bu yıl hariç. Çünkü Çin’deki 12 kent karantinaya alınmış durumda.
Güneş takvimine göre geçen yılın son günlerinde tespit edilen bir virüs insanlar arasında yayılmaya başladı. Yeni bir coronavirüs türü olduğu için teknik olarak 2019-nCoV adı verilmiş ama ilk kez Wuhan kentinde görüldüğü için Wuhan coronavirüsü de deniliyor. 11 milyon insanın yaşadığı bu kentin sokakları şu sıralar bomboş. İnsanların sadece hastanelere gitmesine izin veriliyor. Var olanlar yeterli olmadığı için büyük bir hızla yeni bir hastane yapılmaya başlandı. 1000 yatak kapasiteli bu hastanenin 6 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. Çevredeki diğer kentlerle birlikte 35 milyon kişinin ulaşımı kısıtlanmış durumda. Uçak ve tren seferleri iptal edildi. Çünkü salgınlar en hızlı bu şekilde yayılıyor.
Wuhan’daki Hankou tren istasyonunun hemen yanında Huanan Pazarı var. Wuhan coronavirüsünün ilk kez burada ortaya çıktığı sanılıyor. Burası başta deniz ürünleri olmak üzere çeşitli hayvanların satıldığı bir pazar yeri. Tavuskuşundan, koalaya; dev Çin semenderinden, bambu sıçanına kadar hemen her türlü hayvan bulunabiliyor. Virüsün burada satılan hayvanlardan; bir yarasa ya da zehirli yılandan insanlara geçtiği düşünülüyor.
Coronavirüsleri 1960’lı yıllarda keşfedildi. Aslında büyük bir virüs ailesi. Corona kelimesi Latince’de taç anlamına geliyor. Bunlara mikroskopla bakınca görülen aura şekli ya da güneşin etrafındaki corona tabakasına benzer haleden ötürü bu isim verilmiş. Bugüne kadar bulunan onlarca coronavirüs çeşidinden 6 tanesinin insanlar arasında bulaşıcı olduğu tespit edilmiş. 2002’deki SARS ve 2012’deki MERS salgınları bu virüslerden ortaya çıkmıştı. Hastalık solunum yollarından bulaşıyor. Ağzın arka tarafındaki ve boğazdaki hücrelere yerleşiyor ve diğer insanlara da buradan yayılıyor. Belirtiler baş ağrısı, ateş ve öksürük şeklinde kendini gösteriyor.

Kaynak: Barış Özcan

38 Yorum

  1. Bu videoyu 24 Ocak tarihinde hazırladım. Pazar günü yayımlanmak üzere ayarlamışken Elazığ'da meydana gelen deprem haberini aldım. Sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifa dilerim. Gezegenin bir tarafında yangınlar devam ederken, diğer tarafında virüs salgını başlamışken üzerine bir de böyle bir trajedi görmek hepimizi derinden üzüp kaygılandırıyor. Hastalığım etkisini azaltsa da hala devam ettiği için tüm gelişmeleri yakından takip edemiyorum. Deprem için dün amatörce bir hazırlık videosu yapmaya çalıştım. Wuhan coronavirüs salgınının da daha fazla yayılmadan kontrol altına alınmasını ummaktan başka bir şey elimden gelmiyor. Paniğe kapılmadan ama dikkati de elden bırakmadan bireysel olarak alabileceğimiz tüm tedbirleri almaya çalışalım.

  2. Tarih burada 👆 hala daha kırana virüs var ve ne zaman bitecegi belli değil ama artık hastalık pek konuşulmuyor insanlar ölenleri unutmaya başladı Türkiye'de günlük ölüm sayısı 200 & 250 kişi

  3. Bugün olan bitene insanları mükemmel bir şekilde hazırlamış. Özellikle doktorların bu işin başrolünde olacağını halk tarafından bunlara kötü gözle bakılacağını bildirmiş.

  4. Ne anladık bu videodan? Sen balık tutmayı öğretmiyorsun sen sadece denizi gösteriyorsun…korona abartılmış bi grip türü..günde 20 bin kişi aclıkdan ölüyor koronadan olenlerin 5 katı bunu neden kimse dillendirmiyor lan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu