1
Uncategorized

Bitcoin (BTC) ve Nasdaq Arasındaki Korelasyon Sona Eriyor! Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), şimdiye kadar ABD borsalarıyla büyük bir korelasyon içinde hareket etti. Bir de, birkaç kurumsal oyuncunun da son birkaç aydır BTC’ye maruz kalmaya başladı. Peki Bitcoin (BTC) ile Nasdaq arasındaki korelasyonun bozulması ne anlama geliyor?

Bloomberg‘in son raporuna göre, Bitcoin‘in Nasdaq 100 ile pandemi dönemi korelasyonu son günlerde neredeyse sıfıra yaklaştı. Korelasyon, Eylül 2021’de zirveyi gördü ve bu, Bitcoin ve teknoloji stoklarının paralel hareket ettiğini gösteren önemli bir sayıydı. İkisi arasındaki korelasyon Şubat 2020’den beri her zaman pozitif kalmıştı.

Eylül 2021’den bu yana Nasdaq değeri %11 arttı. Öte yandan, Bitcoin ise %40’a yakın artış yaşadı. Bu, Bitcoin’in bir enflasyon riskinden koruma rolünü ‘aldığını’ kanıtlayan önemli bir göstergeydi. Bitcoin’in 70.000 dolara yaklaşan son rallisi, küresel ekonomide artan ‘fiyat baskısına’ dayanıyor demek hiç de yanlış olmayacaktır.

Bitcoin Volatilitesi Şüpheleri Bir Kez Daha Artırdı

Birçok yatırımcıya göre Bitcoin, oynaklıktan uzak güvenilir bir varlık (hedge varlık) olarak görülse de, son günlerde yaşanan oynaklık, BTC‘ye karşı olan şüpheleri bir kez daha arttırdı. BTC, ulaştığı en yüksek seviyenin ardından %10’dan fazla geriledi ve 60.000 doların altında işlem görüyor.

Bloomberg’e konuşan Carsten Menke: “Bitcoin ile hisse senetleri arasında tutarlı ve negatif bir korelasyonun olmaması, Bitcoin’in henüz güvenli bir liman olmadığını açıkça gösteriyor”. Ayrıca finansal piyasa zamanlarındaki stresi vurgulayan Menke, Bitcoin’in diğer riskli varlıklar gibi ‘acı çekme’ eğiliminde olduğunu da sözlerine ekledi.

Hong Kong’da China Tonghai Securities analisti olan Esme Pau ise aksi bir görüşü paylaşıyor. Pau, Bitcoin’i (BTC) enflasyona karşı tamponlamanın “mantıklı” bir yolu olduğunu belirtti.

“Yatırımcıları daha fazla ‘uzun vadeli yatırıma’ odaklanmaya ve korelasyondaki ‘kısa vadeli’ değişikliklerin temsili olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.


Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu