1
Uncategorized

Avustralya Merkez Bankası’ndan Kripto Para Uyarısı!

Kripto para piyasası, son birkaç yılda yatırımcılarına devasa miktarlarda kazanç sağladı. Fakat bu kazançların yanında, bazı dönemlerde beklenmedik düzenlemeler ve hatta piyasa manipülasyonları nedeniyle büyük kayıplar da yaşandı. Avustralya Merkez Bankası da, yatırımcıları tüm kazançları silebilecek mevcut riskler konusunda uyardı.

Kripto para piyasası riskleri

Avustralya Merkez Bankası’ndan bir yetkiliye göre, yatırımcıların kripto para piyasasında deneyimlediği önemli kazanımlar, sektördeki hızla değişen trendler nedeniyle silinebilir.

RBA’nın (Reserve Bank of Australia) ödeme politikası başkanı Tony Richards, enerji kullanımı endişelerinin ve yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirilmenin kripto para piyasası yatırımcıları için en büyük riskleri oluşturduğunu belirtti.

Richards bu fikre sahip tek kişi değil. Şimdiye kadar, çok sayıda merkez bankası ve finans komisyonu yetkilisi, endüstrinin çevre için büyük risk oluşturduğunu ve suçluların elinde popüler bir araç olarak kaldığını belirten açıklamalarda bulundu.

Stablecoin’ler önemli

Richards, stablecoin endüstrisine de değindi. RBA yetkilileri, merkez bankası dijital para birimlerinin niş kullanım durumu olarak yer bulabileceğini belirtti.

Avustralya Merkez Bankası, geleneksel bankacılık ve fon yönetiminde dijital teknolojilerin uygulanmasının önemine ek olarak, ödeme alanındaki yeni inovasyonun önemini de kabul etti. Banka, finans sektöründeki tüm reformları takip etmeyi dört gözle bekliyor.

Kripto para birimi endüstrisi, güçlü büyümenin yanı sıra, geleneksel finans kurumları tarafından tam olarak uygulanamayacak kadar değişken. Çeşitli endüstri uzmanları, volatilite “sorununun” endüstrinin daha da gelişmesiyle kendi kendine çözüleceğine inanıyor.


Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu