1
ChristoperfedFinansWaller

Fed Yönetim Kurulu Üyesinden Stablecoin Açıklaması

Son dönemde ülkelerin en önemli ekonomik konuları arasında yer alan CBDC ve stablecoin tartışmaları son hızıyla sürüyor. Son olarak Fed’in yönetim kurulu üyesi Christoper Waller, yaptığı açıklamalarda stablecoin düzenlemelerini için yapılan önerileri masaya yatırdı.

Waller özellikle Hazinenin liderliğinde yürütülen finansal düzenleyicilerin yakın tarihli raporlarını hedef aldı. Raporlarda geçen detaylara ek olarak Waller, stablecoin’lerin riskleri ve getirileri söz konusu olduğunda raporun ana hatlarını şu şekilde çizdi:

“Başkanın Çalışma Grubu’nun raporu, maliyet verimliliği denklemine bir yaklaşım tanımladı. Stablecoin’lerin sigortalı mevduat kurumlarına verilmesini sınırlamak, cüzdan sağlayıcılarının ve diğer banka dışı aracılara katı sınırlar getirmektir.”

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Stablecoin’lere Karşı Çıkmıyor

Waller, yaptığı açıklamalara bakıldığında stablecoin ihtaç etme fikrine kapalı değil. Ancak Waller’a göre asıl sorun, bankalara olan ihracın kısıtlanarak nihayetinde ödeme verimliliğin azalma olasılığı.

Waller gelişebilecek regülasyon ve sorun ilişkisini şu şekilde özetliyor:

“Stablecoin ihracının sadece yükümlülüğün doğası gereği bankalar tarafından yapılabileceği veya yapılması gerektiği fikrine katılmıyorum. Yeni bir ürünü eski ve bilindik bir yönteme indirgemenin cazip gelmesini anlıyorum. Ancak bu yaklaşım ve zihniyet ortadan kaldırılmalıdır. Stablecoin düzenlemesinin önemli bir yararı, ödeme sağlayıcıları olarak bankacılık kuruluşlarına uygun bir rakip olarak hizmet etmesidir.”

fed yonetim kurulu uyesinden stablecoin aciklamasi 2

Kaynak:.btchaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu