31 ekime kadar yasaklandı – news

Peş peşe gelen yangın haberleri ardından son dakika kararı! 31 Ekime kadar yasaklandı

Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar ile yangınların önlenmesi amacıyla tespit edilen mesire alanları haricinde il genelindeki bütün ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Yarın başlayacak olan yasaklar, 31 Ekim Piyasa gününe kadar sürecek.

Son dakika haberi: Peş peşe gerçekleşen orman yangınları ardından İzmir ve Balıkesir’de ormanlara girişler yasaklandı.

Türkiye’nin çoğu noktasında orman yangınları ortaya gelmesi nedeniyle Fethiye’de de kırmızı alarm verildi.

İlçede rastgele bir olumsuz hal yaşanmaması amacıyla Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat talimatıyla bütün kurumlar teyakkuza geçti.

ORMAN YOLLARI VE ORMANLIK ALANLARDA 24 SAAT NÖBET TUTULACAK

Fethiye Kaymakamlığı’ndan alınan verilere göre, orman yollarında ve ormanlık alanlarda jandarmanın ve emniyetin bütün personeli, vefa destek grupları, 352 paraşüt pilotu, 42 mahalle muhtarı, her mahalleden 7-8 kişilik genç gurubu, milli eğitimden kamuya kadar araçlı bütün devlet memurları bugün ve yarın dahil olmak üzere 24 saat nöbet tutacak.

EN KÜÇÜK İHBARDA MÜDAHALE EDİLECEK

Yapılan en ufak bir ihbarda ve şüpheli halde ekipler hemen araya girmek edecek. Ekipler karadan ve denizden drone ile alan araştırması de gerçekleştiriyor.

Konuyla alakalı Balıkesir Valiliğinden oluşturulan yazılı açıklamada, şu şekilde denildi:

“Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki zamanlarda ortaya gelebilecek inanılmaz hava halları nedeniyle, mevsimsel ya da insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda ortaya gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararlaştırılmıştır.

Orman Bölge Müdürlüğünce yangın tarafından tehlikeli alanlarla, mutlak korunması lüzumlu değerli alanlara girişçıkışlar, 6831 Sayılı Yasanın 74. maddesi uyarınca Valilik oluru alınmak amacıyla kısıtlanacak ya da yasaklanacaktır. Acil hallerde ise sözlü talimatlar uygulanacak, takiben en kısa sürede yazılı olura dönüştürülecektir. Belirtilen piknik yapılacak alanlar ile 30. Maddesinde belirti edilen girişi yasaklanan tehlikeli ve değerli alanların denetimi Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü ve/ya da Orman İşletme Müdürlükleri ile Jandarma Komutanlıklarınca sağlanacaktır. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların seviyesinde izin verdiği yerlerde (ormanlık alanlarda eskiden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00den sonra müsaade edilmeyecektir.

Ayrıca, enerji nakil hatlarından çıkabilecek orman yangınlarına karşı TEİAŞ ve Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından her türlü tedbirlerin alınması, alınan kararlar arasında yer aldı.

KKTC’DE ORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yüksek yangın riski nedeniyle ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji Dairesi’nin hava tahminleri tarafında alçak basınç ve nem oranının yüzde 20’nin altına düştüğünü ve yangın ihtimalinin çok yüksek bir halde olduğunu ifade etti. Yüksek yangın riski nedeniyle ormanlara girişlerin yasaklandığını açıklayan Karzaoğlu, sıcak havanın etkisinde kalan rüzgarın süratini arttırarak, yer yer çevresel olarak fırtına oluşturmasını beklendiğini vurguladı. Türkiye’deki yangınlardan ötürü rüzgarın etkisiyle KKTC’ye ulaşan dumanların ise ciddi bir hal ortamında olduğumuzun kanıtı olduğunu da dile getiren Karzaoğlu, “Orman Dairesi, bütün personeli ile lüzumlu yangın tedbirlerini almış ve teyakkuz halundadır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Türkiye’de Akdeniz bölgesinin çoğu yerinde ve Güney Kıbrıs’ta da 3 ayrı yerde çıkan orman yangınlarının, geniş alanlara yayılmış ve telafisi olası olmayan yaralar açtığına ilgi çeken Karzaoğlu, bu bulgular ışığında bazı tedbirler alındığını belirtti. Karzaoğlu, “İkinci bir duyuruya kadar her ne sebeple olursa olsun orman yollarına ve ormanlık alanlara 29 Temmuz saat 15.00 ile 4 Ağustos saat 24.00 tarihine kadar Fasıl 60 Orman Yasası’na göre Dairemizin vazife ve yetkilerine dayanarak girişler yasaklanmıştır. Bu hususta bütün yurttaşların, lüzumlu duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz. Orman alanları ve her turlü ateşli piknik alanları dahil olmak üzere, ateş yakmak muhakkak yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın görecekleri en ufak dumanı dahi Alo 177 (Orman Yangın İhbar Hattı) ve 199 (İtfaiye) hatlarına bildirmeleri, erken araya girmek amacıyla büyük tedbir arz etmektedir. Tamamen geçici olan bu tedbirlere bütün vatandaşlarımızın uyacağına yönelik inancımız tamdır. Günümüzde bir solukin ne kadar değerli olduğunun bilincinde olarak, bütün canlılara soluk gerçekleştiren doğamıza hep beraber sahip çıkalım” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

31 ekime kadar yasaklandı – news

Peş peşe gelen yangın haberleri ardından son dakika kararı! 31 Ekime kadar yasaklandı Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar ile yangınların önlenmesi amacıyla tespit edilen mesire alanları haricinde il genelindeki bütün ormanlık alan...